Fizjoterapia Uroginekologiczna w Gdańsku

Fizjoterapia Uroginekologiczna Gdańsk

Fizjoterapia uroginekologiczna to wciąż mało znana w Polsce, ale ciesząca się rosnącym zainteresowaniem dziedzina obejmująca diagnostykę, leczenie oraz profilaktykę dolegliwości, które przez długi czas stanowiły temat tabu. Należą do nich np. nietrzymanie moczu czy bolesne współżycie. Fizjoterapia uroginekologiczna skierowana jest głównie do kobiet, ale mogą skorzystać z niej także mężczyźni z problemami urologicznymi. Zajmuje się zaburzeniami w obrębie dna miednicy oraz przepon ciała. Służy przede wszystkim przywróceniu równowagi mięśniowo-powięziowej, co przekłada się na prawidłowe funkcjonowanie narządów w tym obszarze.

Fizjoterapia uroginekologiczna dla kobiet w ciąży i młodych matek

Fizjoterapia uroginekologiczna doskonale sprawdza się podczas przygotowań do ciąży oraz porodu. Dzięki jej metodom Pacjentki mogą wzmocnić mięśnie dna miednicy, nauczyć się ich świadomego rozluźniania, co ułatwia zarówno utrzymanie dobrej kondycji w okresie ciąży, jak i poród siłami natury. Dzięki metodom fizjoterapii uroginekologicznej kobiety mogą uniknąć takich problemów, jak rozejście spojenia łonowego, rozerwanie krocza, przepuklina kresy białej czy nietrzymanie moczu po porodzie.

Fizjoterapia uroginekologiczna świetnie służy profilaktyce dolegliwości, ale jest też skuteczną metodą uśmierzająca ból kręgosłupa, pachwin, kości krzyżowej u kobiet ciężarnych. Pozwala na szybszą regenerację poporodową i powrót do normalnej aktywności. Jest niezwykle pomocna przy rehabilitacji ewentualnych problemów (m.in. wyżej wymienionych). Fizjoterapia po porodzie obejmuje leczenie po nacięciu krocza lub terapię blizny po cesarskim cięciu. U kobiet w ciąży terapia uroginekologiczna wykonywania jest, gdy ciąża jest fizjologiczna i nie ma przeciwwskazań ginekologicznych.

Kto jeszcze może skorzystać z fizjoterapii uroginekologicznej?

Choć uroginekologia kojarzona jest obecnie przede wszystkim z okresem ciąży i połogu, z jej metod mogą korzystać osoby z rozmaitymi zmianami i dolegliwościami w obrębie dna miednicy. W naszym Gabinecie Rehabilitacji i Osteopatii w Gdańsku zajmujemy się terapią takich problemów zdrowotnych, jak:

  • wysiłkowe nietrzymanie moczu,
  • nadreaktywny pęcherz moczowy,
  • nietrzymanie stolca lub gazów,
  • występowanie gazów pochwowych,
  • obniżenie narządów rodnych (np. wypadanie macicy),
  • endometrioza,
  • bóle miesiączkowe,
  • ból podczas stosunku płciowego.

Fizjoterapia uroginekologiczna pomocna jest także w przygotowaniu do operacji urologicznych i ginekologicznych, jak i w czasie rehabilitacji po takich zabiegach.

Na czym polega fizjoterapia uroginekologiczna?

Podstawą postępowania w uroginekologii jest szczegółowy wywiad z Pacjentem oraz obserwacja, która pozwala na analizę postawy ciała, ocenę toru oddechu czy pracy mięśni brzucha. W procesie diagnostycznym często przydatne okazuje się badanie USG. Sama terapia opiera się o nieinwazyjne, bezbolesne metody dostosowane do potrzeb i możliwości Pacjenta. Należą do nich terapia manualna, kinesiotaping, indywidualnie dobrane ćwiczenia. W Gabinecie Rehabilitacji i Osteopatii w Gdańsku dla poprawienia efektów terapii wspieramy się elektrostymulatorem Nu-Tek z biofeedbackiem. Bardzo ważnym elementem fizjoterapii uroginekologicznej jest zaangażowanie Pacjenta. Sukces w leczeniu zależy o systematycznego wykonywania zaleconych ćwiczeń, a także od stosowania się do wskazówek specjalisty dotyczących diety i stylu życia.

Dolegliwości w jakich pomaga fizjoterapia uroginekologiczna:

• ból miesiączkowy

• ból podczas współżycia

• nietrzymanie moczu np. wysiłkowe

• bólu u kobiet w ciąży i po ciąży

• ból lub dyskomfort w okolicy blizny po cięciu cesarskim lub nacięciu krocza

• rozejściu mięśnia prostego brzucha

• dysfunkcjach mięśni dna miednicy

• obniżeniu narządu rodnego

W naszym Gabinecie na zabieg fizjoterapii uroginekologicznej możesz umówić się do:

Patrycja Rutkowska-Cieślak Mgr fizjoterapii, Fizjoterapeuta uroginekologiczny

Patrycja Rutkowska-Cieślak

Mgr fizjoterapii, Fizjoterapeuta uroginekologiczny