Witajcie!
Pamiętaj, że ciało to jedność. Podziały są tworzone, aby w prostszy sposób przekazać informacje i usystematyzować pojęcia.
Odcinek lędźwiowy kręgosłupa stanowi jego dolną część, od góry graniczy z częścią piersiową od dołu z kością krzyżową. Odcinek lędźwiowy składa się z 5 kręgów, w badaniach obrazowych opisywany jest literą L i cyfrą od 1 do 5 w zależności od miejsca zlokalizowania problemu. Pomiędzy każdym z kręgów znajduje się element amortyzujący zwany krążkiem międzykręgowym (dyskiem). Prawidłową krzywizną dla kręgosłupa lędźwiowego jest lordoza czyli wygięcie ku przodowi.
Jeśli mięśnie wpływające na ruchomość i stabilizację kręgosłupa piersiowego są osłabione, pogłębia się kifoza piersiowa. Efektem jest nieprawidłowa postawa ciała. Bez szybkiego wdrożenia fizjoterapii, terapii manualnej, odpowiednich ćwiczeń i pozycji relaksacyjnych problemy bólowe zaczną się nasilać.
Nerwy wychodzące z rdzenia kręgowego w otworach między kręgami kręgosłupa lędźwiowego unerwiają:
W praktyce oznacza to fakt, że przy problemach z kręgosłupem lędźwiowym możesz odczuwać ból, osłabienie czucia lub drętwienie w wyżej wymienionych częściach ciała. Pamiętaj, że nawet sporadycznie odczuwany ból w odcinku lędźwiowym jest informacją, na która należy zareagować. Ból może wynikać z asymetrii w obrębie miednicy, wzmożonego napięcia mięśniowego, pogłębienia lub spłycenia fizjologicznej lordozy. Szybko wdrożona fizjoterapia, odpowiednie ćwiczenia pozwalają na eliminację problemu i uniknięcie przewlekłych dolegliwości bólowych.
Jeżeli potrzebujesz fizjoterapii odcinka lędźwiowego w naszym gabinecie możesz umówić się na wizytę do Oli Zielińskiej, Kamili Glock, Karoliny Potoczny oraz Anny Skowrońskiej.