Czym jest rehabilitacja? Czy rehabilitacja i fizjoterapia to synonimy? Jakie miejsce zajmuje w fizjoterapii terapia manualna? Pojęcia „rehabilitacja” i „fizjoterapia” często stosowane są zamiennie, nie mniej – choć wiele je łączy – odnoszą się do różnego zakresu procedur służących poprawie jakości życia Pacjentów. Gdańsk to metropolia, w której nie brak ośrodków świadczących usługi z zakresu rehabilitacji czy fizjoterapii. Nawet na obszarze stosunkowo niewielkiej dzielnicy Wrzeszcz mieści się kilkadziesiąt takich placówek. Warto wiedzieć, czym różni się ich oferta – jakiej pomocy może udzielić fizjoterapeuta, a kiedy zgłosić się do gabinetu rehabilitacji.
Rehabilitacja jest procesem poprawiającym jakość i funkcjonalność pacjenta podczas wykonywania czynności życia codziennego. Obejmuje szereg działań (nie tylko procedur medycznych, ale też oddziaływań społecznych czy edukacyjnych) służących poprawie jakości życia osobom, które z jakiejś przyczyny utraciły pełną sprawność fizyczną lub psychiczną. Zazwyczaj pojęcie rehabilitacji odnosi się też do pacjentów zmagających się z wadami wrodzonymi, choć w sensie ścisłym jest to powrót do sprawności po chorobach, urazach, planowych zabiegach.
Jedną z dziedzin rehabilitacji jest fizjoterapia, w ramach której na organizm Pacjenta oddziałuje się różnymi formami fizycznej energii. Mogą to być np. bodźce mechaniczne, termiczne czy elektryczne. Duża grupa technik fizjoterapeutycznych to terapia manualna, w której „narzędziem” są ręce terapeuty. Obejmuje ona m.in. masaż, streching, manipulacje, mobilizacje. Co istotne, z fizjoterapii, a w szczególności z jej manualnych technik, mogą korzystać także osoby zdrowe – w celach profilaktycznych albo po to, by zregenerować organizm po dużym wysiłku.
Reasumując, osoba zmagająca się z bólem po wypadku komunikacyjnym albo dążąca do poszerzenia zakresu swojej samodzielności po udarze, powinna skorzystać z pomocy specjalistów z zakresu rehabilitacji. Oprócz zabiegów usprawniających ciało obejmuje ona np. terapię zajęciową, psychoterapię. Fizjoterapeuty zaś może potrzebować zarówno chory w trakcie rekonwalescencji, jak i sportowiec, który chce zwiększyć swoją fizyczną wydolność.
Nasz Gabinet Rehabilitacji i Osteopatii mieszczący się w dzielnicy Gdańsk Wrzeszcz to zespół specjalistów znakomicie przygotowanych do udzielania wsparcia osobom cierpiącym na różnego typu dolegliwości. Korzystamy przy tym z technik manualnych – zarówno z obszaru medycyny konwencjonalnej, jak i z metod alternatywnych, pośród których szczególne miejsce zajmują metody osteopatii.
BÓL PLECÓW. Najczęściej do naszego gabinetu rehabilitacji w Gdańsku trafiają osoby, którym ból pleców towarzyszy od lat. Ogranicza to ich aktywność ruchową. Ból ten wynika zwykle z zaburzeń fizjologicznych krzywizn kręgosłupa (hiperlordoza, hiperkifoza), dyskopatii oraz stanów przeciążeniowych i pourazowych. Najskuteczniejszą metodą powrotu do sprawności jest rehabilitacja. Stosowana przez nas terapia manualna skutecznie znosi dolegliwości spowodowane nadmiernym napięciem mięśni przykręgosłupowych czy uciskiem na nerwy. Wspomaga w ten sposób farmakoterapię czy leczenie zabiegowe.
REHABILITACJA POURAZOWA. Uraz to zdarzenie, po którym wielu przypadkach możliwy jest całkowity powrót do zdrowia. Organizm ma wielkie zdolności samoregeneracji, które można wspierać metodami zabiegowymi. Niestety, konsekwencją niefortunnych wypadków bywa ograniczenie ruchomości w stawach czy osłabienie siły mięśniowej. Z pomocą mogą przyjść odpowiednio dobrane techniki terapii manualnej. Za każdym razem dokładnie analizujemy dokumentację medyczną, wyniki badań przeprowadzonych w szpitalu oraz zdjęcia obrazujące stopień uszkodzenia. Przeprowadzamy dokładny wywiad dotyczący urazu i ogólnego stanu zdrowia Pacjenta. Pozytywny efekt rehabilitacji pourazowej jest wypadkową współpracy pomiędzy fizjoterapeutą a pacjentem. Wyniki w znacznym stopniu uzależnione są regularności działań i odpowiednich doboru technik terapii manualnej i ćwiczeń.
REHABILITACJA ONKOLOGICZNA. W naszym Gabinecie Rehabilitacji i Osteopatii w Gdańsku opieką obejmujemy także Pacjentów onkologicznych, którzy zwykle zmagają się z szeregiem dolegliwości po zastosowaniu silnie inwazyjnych formach terapii. Oferowane przez nas zabiegi to formy rehabilitacji, z których można korzystać już w trakcie leczenia. Szybko rozpoczęta rehabilitacja znacznie poprawia jakość życia pacjenta. Zapobiega też powikłaniom po zabiegach i służy profilaktyce nawrotów choroby. Rehabilitacja onkologiczna obejmuje:
Skuteczność procesu jakim jest rehabilitacja zależy od kilku czynników, takich jak:
• trafna diagnoza
• odpowiednio dobrane techniki masażu i terapii manualnej
• dostosowania panelu ćwiczeń
• KLUCZOWE JEST ZAANGAŻOWANIE ZE STRONY PACJENTA oraz jego pozytywne nastawienie psychiczne
• drenaż limfatyczny
• bandażowanie
• ćwiczenia przeciwobrzękowe, oddechowe, zwiększające zakres ruchu
• pielęgnację i mobilizację blizny pooperacyjnej
© Copyright 2023 - Gabinet Anny: Gabinet rehabilitacji - Gabinet osteopatii Gdańsk |