Dolegliwości

Ból to niezwykle złożone zjawisko, które wymyka się jednoznacznym klasyfikacjom. Zgodnie z najczęściej stosowaną definicją jest to subiektywne, przykre wrażenie zmysłowe, a zarazem emocjonalne, jakie pojawia się w związku z uszkodzeniem tkanek – rzeczywistym lub jedynie potencjalnym. Innymi słowy, ból kręgosłupa może wystąpić w przebiegu dyskopatii albo na skutek mechanicznego urazu, ale bywa też powiązany ze stresem, a nawet nieuzasadnionym lękiem o własne zdrowie. Natężenie dolegliwości jest przy tym kwestią indywidualną, uwarunkowaną progiem odczuwania bólu oraz umiejętnością zarządzania swoimi emocjami. W związku z powyższym trudno znaleźć skuteczne, uniwersalne lekarstwo na daną dolegliwość.

Leczenie zawsze powinna poprzedzić wnikliwa diagnostyka, która pozwala odnaleźć przyczynę dolegliwości. U podłoża podobnych objawów mogą bowiem leżeć zarówno zaburzenia nastroju, wobec których skuteczna jest psychoterapia, jak i choroba nowotworowa wymagająca interwencji chirurgicznej. Niezależnie jednak od źródła dolegliwości, zawsze towarzyszy im podobny mechanizm. Ból wiąże się z silnym pobudzeniem układu nerwowego, napięciem mięśni, procesami zapalnymi. Konsekwencją przewlekłego zaburzenia homeostazy jest niedożywienie i niedotlenianie tkanek, które pogłębia dolegliwości.

Fizjoterapia nie jest uniwersalnym remedium. W zależności od przyczyn leczenie może wymagać także innego postępowania – metod zabiegowych albo farmakoterapii. Niemniej w przypadku większości schorzeń, którym towarzyszy ból, metody fizjoterapii pozwalają go złagodzić, znosząc nadmierne napięcie mięśni czy obrzęki limfatyczne. Nie oznacza to, że w naszym Gabinecie Rehabilitacji i Osteopatii w Gdańsku ból kręgosłupa czy bolesne miesiączki leczymy wyłącznie objawowo! Wiele schorzeń podatnych jest na terapię metodami manualnymi. Korzystamy z ich szerokiego wachlarza, dzięki czemu często jesteśmy w stanie nie tylko podnieść komfort życia naszych Pacjentów, ale też trwale uwolnić ich od bólu.

Ból głowy

Wnikliwy wywiad, badanie postawy ciała, badanie zgryzu oraz napięcia mięśniowego w obrębie mięśni twarzy, żucia, szyi pozwala nam na odnalezienie przyczyny dolegliwości bólowych.

Często jest to problem trudny do rozwiązania ponieważ ból głowy (szczególnie migrenowy) może być związany z dolegliwościami ze strony układu pokarmowego (np. przy nietolerancjach pokarmowych) oraz hormonalnego (bóle głowy przed miesiączką).

Zaciskanie zębów

Zaciskanie zębów może być spowodowane przewlekłym stresem, nieprawidłowym zgryzem, złą praca stawu skroniowo-żuchwowego. Regularna fizjoterapia stomatologiczna, konsultacja ortodontyczna i odpowiednie ćwiczenia zmniejszają dolegliwości bólowe.

Warto wiedzieć że:

Nadmierne napięcie mięśniowe w obrębie głowy i twarzy może powodować ból rzutowany do zębów!

Ból szyi

Praca siedząca predysponuje do przeciążeń i bólu odcinka szyjnego kręgosłupa. Ból szyi może być spowodowany: wzmożonym napięciem mięśni, ograniczoną ruchomością stawów kręgosłupa, złą postawa ciała, zmianami zwyrodnieniowymi, dyskopatią, stresem.

Problemy w odcinku szyjnym kręgosłupa poza bólem lokalnym często manifestują się dyskomfortem podczas przełykania, bólem w okolicy łopatki, drętwieniem i bólem rąk.

Ból łokcia

Praca wymagającej powtarzalnych ruchów rąk często prowadzi do przeciążenia mięśni przedramienia. Ból odczuwany jest wtedy najczęściej w okolicy łokcia. Odciążenie poprzez kinesiotaping, rozluźnienie mięśni masażem tkanek głębokich, terapia manualna to metody pomagające zwalczyć ból stawu łokciowego

Do przeciążeń łokcia dochodzi często u rodziców dzieci, które już trochę ważą (10-15kg), ale wciąż wymagają noszenia na rękach.

Ból kręgosłupa

Ból kręgosłupa to choroba społeczna. Minimalna aktywność fizyczna, długotrwała praca w jednej pozycji, brak odpowiedniej regeneracji to przyczyny zmian przeciążeniowych i zwyrodnieniowych powodujących ból kręgosłupa.

Należy pamiętać, że problemy z:

- kręgosłupem szyjnym mogą dawać ból promieniujący do rąk (rwa barkowa),

- kręgosłupem piersiowym ból wzdłuż żeber,

- kręgosłupem lędźwiowym ból promieniujący do nóg (rwa udowa, rwa kulszowa)

Ból kręgosłupa może być spowodowany również przez stare blizny, problemy gastryczne, choroby nerek. Dlatego, w niektórych przypadkach dla lepszej diagnostyki niezbędne jest wykonanie usg jamy brzusznej.

Ból biodra

Ból biodra z promieniowanie do pachwiny to najczęstszy objaw zmian zwyrodnieniowych tego stawu. Regularna aktywność fizyczna poprawiająca zakres ruchu w stawie, terapia mięśniowo-powięziowa, sprawdzenie symetrii w obrębie miednicy oraz ruchomości stawów kręgosłupa jest koniecznością w prewencji endoprotezy stawu biodrowego.

Pamiętaj, że:

Ból biodra może być pierwszym z objawów chorób ginekologicznych oraz problemów z jelitem grubym.

Ból brzucha, problemy z wypróżnianiem

Ból brzucha i problemy z wypróżnianiem poza nieodpowiednią dietą i zaburzeniem flory jelitowej mogą być spowodowane zmniejszoną ruchomością klatki piersiowej, nieefektywną praca przepony oddechowej, brakiem ćwiczeń fizycznych (szczególnie rozciągających- jelita "lubią" rozciąganie). Terapia wisceralna, kinesiotaping, ćwiczenia oddechowe i rozciągające to terapia wspomagająca układ pokarmowy.

Obrzęk limfatyczny

Obrzęk limfatyczny to częste powikłanie po operacji onkologicznej obejmującej usunięcie węzłów chłonnych. Rozpoczęcie terapii przeciwobrzękowej w krótkim czasie po operacji jest kluczowe. Manualny drenaż limfatyczny, kinesiotaping, ćwiczenia to metody, którymi możemy wspomagać pacjentów bezpośrednio po operacji. W późniejszym czasie jeżeli jest taka konieczność możliwe jest zastosowanie odzieży kompresyjnej i bandażowania.

Ból, pieczenie w okolicach blizny

Blizna po cięciu cesarskim, nacięciu krocza, zabiegu laparoskopywych w obrębie jamy brzusznej, artroskopii kolana itc wpływa na ruchomość okolicznych tkanek i może powodować ból. Terapia blizny pozwala zadbać o wygląd blizny, poprawia elastyczność tkanek, niweluje ból. Bardzo ważnym aspektem w rehabilitacji blizny jest poinformowanie Pacjenta jak ma pracować z blizną w domu.

Wysiłkowe nietrzymanie moczu, bolesne miesiączki, ból podczas współżycia, rozejście kresy białej

To najczęstsze dolegliwości związane z nieprawidłowym napięciem mięśni dna miednicy. Praca z fizjoterapeutą uroginekologicznym pozwala odszukać przyczynę dolegliwości. Terapia manualna, elektrostymulacja oraz indywidualnie dobrane ćwiczenia poprawiają komfort życia i zmniejszają dolegliwości bólowe.

Nasi fizjoterapeuci: