Witajcie!
Rehabilitacje po leczeniu onkologicznym lub w jego trakcie jest integralną częścią interdyscyplinarnego leczenia. Celem rehabilitacji onkologicznej jest poprawa kondycji psychofizycznej i jakości życia pacjenta. Podczas leczenia onkologicznego zostaje obciążony układ sercowo-naczyniowy, narządy odpowiedzialne za detoksykację organizmu, układ limfatyczny.
Plan rehabilitacji onkologicznej.
Plan rehabilitacji pacjentów onkologicznych dostosowany jest do leczenia jakie zostało podjęte (leczenie operacyjne, chemioterapia, radioterapia) oraz do ogólnego stanu zdrowia i kondycji pacjenta. Cele rehabilitacji zmieniają się wraz z etapem leczenia oraz stopniem zaawansowania choroby nowotworowej i stanem pacjenta.
Cele ogólnoustrojowe rehabilitacji onkologicznej:
Cele rehabilitacji po zabiegu operacyjnym:
Po operacji z usunięciem węzłów chłonnych szczególną uwagę należy zwrócić na obrzęk (opuchliznę) w obrębie, brzucha, kończyn górnych lub dolnych. W przypadku opuchlizny bardzo istotne jest szybkie wprowadzenie fizjoterapii przeciw obrzękowej. Odzież uciskowa, masaż limfatyczny z bandażowaniem, odpowiednio dobrane ćwiczenia skutecznie zmniejszają obrzęk oraz poprawiają możliwości ruchowe Pacjenta.
WAŻNA INFORMACJA
Obrzęk limfatyczny może pojawić się w dłuższym czasie po zabiegu operacyjnym. Jeżeli jesteś osobą, która ma w historii medycznej leczenie onkologiczne i po dłuższym czasie od operacji zaobserwowałeś u siebie obrzęk ręki, nogi, brzucha skontaktuj się ze specjalistą.
Cele rehabilitacji po chemioterapii:
Cele rehabilitacji po radioterapii:
Bardzo ważny w rehabilitacji jest aspekt psychologiczni i społeczny. Plan rehabilitacji, regularne ćwiczenia fizyczne, terapia przeciw obrzękowa to bezpieczne metody postępowania pozwalające na zmniejszenie ograniczeń spowodowanych chorobą.
Jeżeli masz pytania dotyczące rehabilitacji onkologicznej napisz do nas maila na adres kontakt@gabinetanny.pl, z chęcią odpowiemy.