Jak skutecznie pozbyć się bólu kręgosłupa?

Jak skutecznie pozbyć się bólu kręgosłupa?

Czy jest tu ktoś, kto nie cierpiał z powodu bólu kręgosłupa? Jeżeli tak ręka w górę.

Ból kręgosłupa jest w obecnych czasach bardzo powszechną przypadłością. Nęka ludzi niezależnie od wieku i wykonywanego zawodu. Dlaczego tak trudno jest pozbyć się go raz na zawsze?

Po pierwsze, większość „bóli kręgosłupa” wrzucanych jest do worka z napisem DYSKOPATIA lub RWA (kulszowa, barkowa, udowa). Często nie macie świadomości, że ból ten może być spowodowany czymś innym niż proces przeciążeniowo - zwyrodnieniowy.

Skoro tak to, co poza przeciążeniem może być przyczyną bólu kręgosłupa?

  • ✓ choroba/stan zapalny narządu wewnętrznego (np. nerki lub narządy rodne często daję objawy bólowe w dolnej części pleców)
  • ✓ stary uraz lub operacja
  • ✓ problem z układem pokarmowym np. nietolerancja lub alergia pokarmowa
  • ✓ zbyt mała elastyczności mięśni nóg, co zmienia ustawieni miednicy i kręgosłupa
  • ✓ problem ze stawem skroniowo-żuchwowym

Dokładna diagnostyka jest niezbędna, aby skutecznie zwalczyć ból kręgosłupa.

Po drugie, rehabilitacja kręgosłupa powinna być rozpoczęta niezwłocznie po pojawieniu się bólu i powinna być regularna! Odpowiednio dobrane ćwiczenia, terapia osteopatyczna czy masaż leczniczy dają naprawdę dobre efekty, jeżeli zostaną zastosowane w odpowiednim czasie.

Po trzecie, musimy unikać SKRAJNOŚCI! Choć bardzo lubimy w nie popadać, zdecydowanie nie są naszym sprzymierzeńcem! Chwilowy przypływ motywacji, ćwiczenia 5x w tygodniu, a po miesiącu (gdy emocje i zapał opadną) kompletny brak ruchu. To nie jest dobra droga. Przestało boleć to przestałam/przestałem ćwiczyć - w tym przypadku nie zdaje egzaminu. Odpowiednia aktywność fizyczna musi na stałe zagościć na liście rzeczy do zrobienia.

Po czwarte, w tym przypadku nie znajdziesz drogi na skróty, ani metody cud. Nie masz się co łudzić, ze „samo przyszyło, samo pójdzie". Nawet jeżeli ból sam minie, jest to ostrzeżenie od ciała, na które trzeba zwrócić uwagę. Dbanie o zdrowie to proces wymagający zaangażowania i regularnej pracy.

W naszym Gabinecie na zabieg rehabilitacyjny możesz umówić się do: